A kongresszusra 2013. május 30. és június 2. között került sor Prágában. Idei szlogenje a Palliative care – the right way forward
volt, amellyel a szervezők azt igyekeztek sugallni, hogy a palliatív ellátás jó úton halad, és fejlődése töretlen. Ezt az állítást támasztja alá az a tény, hogy közel háromezer palliatív ellátásban dolgozó szakember érkezett a világ minden tájáról – de elsősorban Euróbából – hogy az egyik legnevesebb szakmai fórumon részt vehessen.
A kongresszus fő témája a Palliatív ellátás, mint emberi jog volt, ehhez kapcsolódóan született meg a Prágai Karta (Prague Charter), „amely a szenvedés enyhítésére és a palliatív ellátás iránti igény alapvető emberi jogként való elismerésére kívánja ösztönözni az országok vezetőit.” Legfontosabb ajánlása a egészségügyi ellátásba való integrációja, és az ellátás kiterjesztése más betegcsoportokra, például demenciában, sclerosis multiplexben vagy COPD-ben szenvedő betegekre; hangsúlyozza a tévhitekkel ellentétben a palliatív ellátás költséghatékonyságát és az ezzel kapcsolatos egészségügyi oktatás rendkívüli fontosságát. A kongresszuson kiemelt figyelmet kapott többek között a spiritualitás, és a pszichoszociális segítés új megközelítései, a legújabb fájdalomcsillapítási trendek és az oktatással kapcsolatos innovatív fejlesztések.
Magyarországról hét szakember vett részt a kongresszuson, öten a Magyar Hospice-Palliatív Egyesület képvisletében (amely 1999 óta tagszervezete az EAPC-nek): Dr. Bíró Eszter – Magyar Hospice Alalpítvány; Dr. Csikós Ágnes – Pécs-Baranyai Hospice Alapítvány, MHPE; Dr. Dózsa Csaba – Egészségügyi Minisztérium; Ferdinandy Nóra – Magyar Hospice Alapítvány; Dr. Hegedűs Katalin – Semmelweis Egyetem, MHPE; Schaffer Judit – MHPE; Dr. Simkó Csaba – Erzsébet Hosice Otthon és Alapítvány; Dr. Zana Ágnes – Semmelweis Egyetem, MHPE.
A magyar résztvevők két előadással, egy országjelentéssel és workshop-csoportvezetéssel, hét poszterrel és négy Task Force-ban, illetve más munkacsoportban való aktív részvétellel vállaltak részt a szakmai munkában:
Előadások:
- Csikós Á: The Leadership Development Initiative (LDI): My experience
- Dózsa Cs: How to we get our goverments to fund hospice and palliative care services?
Országjelentés és csoportvezetés:
- Zana Á: Colourful Life of Hospice Volunteers in Europe - Education
Poszterek:
- Bíro E: Hungarian Student’s fears of opioids: results of a world association study and implications for interventions
- Hegedűs K: Misbeliefs and reality about palliative care
- Simkó Cs: Intravenous opiate and Ketamine Administration for rapid pain relief in outpatient practice
- Zana Á, Konkol? Thege B, Limpár I, Golovics P, Henczi E, Hegedűs K: Choose profession and fear of death - it has connection?
- De Panfilis L, Zana A, Moroni M, Biasco G , Hegedűs K: Can different cultures lead to different medical humanities in palliative care? A comparison between two countries in Europe
- Radbruch L, Jackson A, Schmidlin E, Giordano A, Hegedűs K, Blumhuber H, Hodiamont F, Greenwood A, Payne, S: EAPC news: EAPC and social media
- Jünger S, Klose J, Hegedűs K, Lynch T, Greenwood A, Payne S, Radbruch L: Barriers to palliative care information in Central and Eastern Europe and the Commonwealth of Independent States
Részvétel a különböző EAPC Task Force-okban és más munkacsoportokban:
- EAPC Taskforce of Physiotherapists (Schaffer J, Ferdinandy N)
- EAPC Taskforce of Volunteers (Schaffer J, Zana Á)
- EAPC Social Media Team (Hegedűs K)
- How to get our goverments to fund hospice and palliative care services? (Dózsa Cs)
A rendezvényen a szakmai kapcsolatok ápolásán és az új ismeretek elsajátításán túl további együttműködés alapozódott meg, többek között a Prágai Karta deklarátumának magyarországi képviseletében és terjesztésében, a hospice önkéntesség fejlesztésében és nemzetközi együttműködésében, a közösségi média hospice- és palliatív témájának hazai és nemzetközi fejlesztésében, a gyógytornászat legújabb trendjeinek nemzetközi összehangolásában és hazai adaptációjában.
Dr. Zana Ágnes
MHPE