Hazánkban kiemelten számítanak az ápolókra – hangzott el egy pécsi fórumon

„Szilárd meggyőződésem, hogy mind a betegeink, mind a teljes magyar egészségügy, valamint a nemzetgazdaság is profitálhat abból, ha Magyarországon is bővítjük az egészségügyi szakdolgozóink tevékenységi körét” – mondta Takács Péter egészségügyi államtitkár a PTE „Fórum az ápolásról” című rendezvényén március 19-én.

Az államtitkár előadásában elmondta, hogy ez a pécsi esemény az első állomása az ápolói, szakdolgozói pályát népszerűsítő kormányzati programsorozatnak. „Nagyon örülök, hogy ez a nyitóesemény éppen Pécsett valósul meg, hiszen az emelt szintű képzést kapó szakdolgozók oktatásának itt van az egyik fellegvára.” – mondta.

A politikus hozzátette, azzal, hogy 2016-ban elindult hazánkban a kiterjesztett hatáskörű ápolók egyetemi szintű képzésfejlesztése a Pécsi Tudományegyetem koordinálásával, jelentősün bővült a lehetőségek tárháza a hazai egészségügyben. Ugyanakkor meg kellett találni a megfelelő jogi kereteit ennek a területnek, és ez a folyamat még most is tart. Elhangzott: a covid egyértelműen rávilágított arra, hogy az ilyen végzettséggel rendelkező ápolók számos olyan beavatkozási területet el tudnak látni, méghozzá nagyon magas színvonalon, így például a diagnosztika-indikáció vagy a terápia-indikáció területét, ami addig szigorúan az orvosok privilégiuma volt, de ez a tevékenység őket túlterheltté tette.

Rámutatott, számos nemzetközi példa van arra, hogy más országokban jóval nagyobb hatáskörrel rendelkeznek a szakdolgozók, mint hazánkban. E mintákat is vizsgálva és elemezve tervben van, hogy az emelt képzést kapó szakdolgozók receptfelírási joggal rendelkezhessenek, olyan gyógyszerek esetében, amit krónikus betegségre szed az illető orvosi javallatra és koordinálással, már hosszabb ideje.

Rólunk

Magyar Hospice-Palliatív Egyesület 1995-ben alakult, s közel száz hazai hospice szervezetet képvisel. Célunk a szakmai együttműködés elősegítése, a gyógyíthatatlan betegek életvégi ellátásának fejlesztése, társadalmi szemléletformálás és az önkéntesség, a társadalmi felelősségvállalás és a betegekkel való szolidaritás előmozdítása.

Ezt szakmai alap- és továbbképzésekkel, konferenciák szervezésével, szakmai iránymutatások és irányelvek megfogalmazásával, kutatások támogatásával és koordinálásával, publikációkkal valósítjuk meg.

Információk

  • 1089 Budapest, Orczy út 6.

    +36 1 215 0938

    iroda@hospice.hu
  • Adószám: 18078329-1-42
  • Felnőttképzési nyilvántartási szám: B/2022/000016
  • BANKSZÁMLASZÁM:
    16200151-18525199-00000000