A palliatív ellátás fejlődési lehetőségei - kelet-európai workshop Bécsben
2009. november
2009 novemberében kétnapos tréningen vettünk részt Bécsben a Kardinal König Oktatási és Konferencia Központban. A rendezvény vezetője Dr. Christian Metz, a Kardinal König Ház hospice-palliatív ellátással foglalkozó vezető oktatója volt. Petra Rösler koordinátorként és tolmácsként segítette az angol és német nyelven folyó munkát. A rendezvény címe A palliatív ellátás fejlődési lehetőségei volt; mottója: Tanuljunk a különbségekből
.
A képzésen négy országból összesen 15 szakember vett részt: Magyarországról 5 fő, Litvániából szintén 5 fő, Csehországból 4 fő, Szlovéniából pedig fő. A hallgatók különböző foglalkozásúak voltak: orvos, nővér, gyógytornász, szociális munkás, hospice-team vezető, önkéntesek koordinátora, de mindenki valamilyen kapcsolatban állt a hospice-palliatív ápolással. A magyar csoport tagjai: Erdeős Zsuzsanna, Ferdinandy Nóra, Dr. Hegedűs Katalin, Schaffer Judit és Zana Ágnes voltak.
Az összejövetel fő célja a tapasztalatcsere és az országokban használatos különböző módszerek átadása volt. Annak ellenére, hogy az előadások az osztrák hospice-palliatív ellátás egy kisebb szeletét mutatták be, képet kaphattunk három másik ország helyzetéről is. Az előadások között sok lehetőség volt irányított és kötetlen eszmecserére.
Csehországban angol mintára, 1995-ben kezdtek hospice ápolást. Jelenleg 13 szervezet működik náluk az egészségügyi ellátás részeként. Ötleteket, segítséget PR-tevékenységükhöz vártak.
Szlovéniában 1995-ben Ljubljanában kezdtek otthoni hospice ápolást, de a résztvevők városában csak 2005 óta működnek. Problémának az önkéntesek szakmai hiányosságait érzik, és hogy országukban az emberek többsége a halált, haldoklást még jelenleg is tabuként kezeli.
Litvániában a hospice-palliatív ellátás még kezdeti stádiumban van. Országukat a rossz gazdasági helyzet miatt sok fiatal elhagyja, ezért az eddig jól működő családok kezdenek felbomlani; a korfa rendkívüli módon eltolódott a gyerekek és a nyugdíjas korúak irányába. Akik maradtak, próbálják önkéntes alapon segíteni a betegeket, haldoklókat. A Kardinal König Házzal együttműködve, osztrák mintára jött létre náluk az Institute for Life and Faith szervezet, amely spirituális szellemben működik.
Az előadások kivétel nélkül érdekesek és nagyon hasznosak voltak. Az első előadó Prof. Dr. Herbert Watzke, a Bécsi Orvosi Egyetem Palliatív Orvoslás professzora és a Bécsi AKH Kórház Palliatív Osztályának igazgatója először a kihívásokról és jövőbeli céljaikról beszélt a palliatív ápolás területén, majd ismertette a palliatív ellátás oktatásának rendszerét az osztrák orvosképzésben, végül orvosi egyetemi tapasztalatairól és élményeiről hallhattunk, melyeket a diákokkal való foglalkozások során szerzett. Dr. Christian Metz előadásában arról beszélt, hogy hogyan segítsük elő a palliatív ápolásban, illetve a palliatív ellátás oktatásában a különböző szintekhez szükséges hozzáállást, hozzáértést és tudást. Dr. Annette Henry a bécsi CS Hospiz Rennweg palliatív jártasságú orvosától, palliatív ellátási tanfolyamok oktatójától az egyik leggondolatébresztőbb előadást hallottuk. Csapatunkat négy kis csoportba osztotta.
Minden csoporttól kért egy beteggel, hozzátartozóval, szakdolgozóval vagy önkéntessel kapcsolatos valós problémát, majd minden csoportnak vállalnia kellett a négy adódó kérdés egyikének megválaszolását. Mindenki nagyon élvezte a közös munkát. Martin Sorge vezető ápoló, a bécsi Mobiles Caritas Hospiz-nál dolgozó önkéntesek koordinátora munkájáról, az önkéntesek képzéséről és munkájuk szervezéséről tartott előadást Wolfgang Gaube közreműködésével, aki korábban Írországban dolgozott önkéntesként.
A tréning zárásaként különböző gondolatokat hallhattunk a jövőbeli lehetséges internetes kapcsolattartásról és kölcsönös támogatásról. Dr. Hegedűs Katalin javaslatával, hogy az összes résztvevő kapja meg ezentúl a Central and Eastern European PC E-mail Newsletter-t, mindenki egyetértett. Nagyon örültek a lehetőségnek. Élményekkel és a palliatív ellátás területén alkalmazható tudással gazdagodva tértünk haza, remélve, hogy egyszer még visszatérhetünk a Kardinal König Ház vendégmarasztaló épületébe.
Erdeős Zsuzsanna nővér és Ferdinandy Nóra gyógytornász,
Magyar Hospice Alapítvány